Bizi takip edin
|
EN

İŞLETME FAKÜLTESİ

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

Mezunlarımızın Kariyer Yolculuklarından Örnekler

Sophie Gelep - 2017 Mezunu

2017 yılında Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans programımızdan, “Mülteci Krizi Bağlamında Sınırlar, Üyelik ve Çokkültürlülük” başlıklı teziyle mezun oldu. Şu anda Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) Almanya ofisinde çalışıyor.

Athar Rashid - 2020 Mezunu

Pakistan Ulusal Modern Diller Üniversitesi’nden fakülte gelişim programı kapsamında aldığı yurtdışı bursu ile bölümümüz doktora programına başlayan Athar Rashid, 2020 yılında yazdığı doktora tezini başarıyla savundu. Bölümümüzde yaptığı doktora araştırmalarını tamamlayıp mezun olan Athar, Pakistan Ulusal Modern Diller Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak akademik kariyerine devam ediyor.

Erdinç Erdem – 2010 Mezunu

Sabancı Üniversitesi'ndeki yüksek lisansının ardından Jean Monnet bursunu alarak İngiltere'ye, London School of Economics'e gitti. Oradaki yüksek lisansını bitirdikten sonra bu kez Fulbright bursunu kazanarak Amerika'ya gitti. The New School for Social Research'te doktora dersleri aldı, bir yandan da CUNY City College'da yardımcı öğretim üyesi olarak dersler verdi. Erdinç, demokrasi teorisi ve yurttaşlık kavramı üzerine çalıştığı doktora tezine devam ederken bölümümüzde de yarı zamanlı olarak ders veriyor.

Deniz Özbek Özyurt – 2009 Mezunu

Deniz Özbek Özyurt, bölümümüzden 2009 yılında mezun oldu. 2010 yılında, Avrupa Birliği Genel Sekreterliği (ABGS) bursunu kazanarak College of Europe’daki AB, Uluslararası İlişkiler ve Diplomasi yüksek lisans programına başladı ve 2011 yılında bu programdan mezun oldu. 2019 yılında, Galatasaray Üniversitesi’ndeki Uluslararası İlişkiler yüksek lisans programını bitirdi. Şu an İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde doktora programına devam ediyor.

Melis Baş – 2008 Mezunu

Melis Baş bölümümüzden 2008 yılında mezun oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi'nde Siyaset Çalışmaları yüksek lisansını tamamladıktan sonra Hollanda'da Twente Üniversitesi Teknoloji, Toplum ve Bilim yüksek lisans programını tamamladı. 2013 yılında Twente Üniversitesi Teknoloji Felsefesi doktora programına kabul edildi. 2019 yılından itibaren Amsterdam Üniversitesi Medya Çalışmaları programında öğretim görevlisi görevini sürdürüyor.

Enis Manaz – 2010 Mezunu

Üniversitede okurken çektiği kısa filmlerle ulusal ve uluslararası festivallerde çeşitli ödüller aldı. Freelance olarak reklam, belgesel ve tanıtım filmlerinde yönetmen olarak görev aldıktan ve 2 yıllık bankacılık deneyiminden sonra şu an TRT Belgesel kanalında kreatif yönetmen olarak çalışıyor.

Oğuz Bulut Kök – 2020 Mezunu

2019-2020 Kış Dönemi’nde bölümümüzden mezun olan Bulut, 2020-2021 Güz döneminde Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Tezli Yüksek Lisans programına Koç Bursu ile kabul edildi. Şu anda aynı üniversitede araştırma görevliliğini sürdürüyor. Bulut Uluslararası Güvenlik alanında uzmanlaşmayı planlıyor.

Melisa Kılıçaslan – 2020 Mezunu

Bölümümüzden geçtiğimiz yıl mezun olan Melisa, Avrupa bağlantılı Commercial Call Center (CCC) şirketinde içerik yöneticisi olarak çalışmaya başladı. Melisa, üniversitemizin eğitim dilinin İngilizce olmasının mülakat sürecinde kendisine çok büyük avantaj sağladığını söylüyor.

Ozan Koca – 2013 Mezunu

Öğrenciliği sırasında üniversitemizin Siyaset Platformu Kulübü başkanlığını da yürüten Ozan Koca, bölümümüzden 2013 yılında mezun oldu. Hemen ardından, Polonya’da Varşova Üniversitesi Uluslararası İşletme Bölümünde yüksek lisansını yaptı. Polonya’da iş yaşamına atıldı ve Carlson Wagonlit şirketinde iş analisti olarak görev aldı. 2018 yılının başında MoneyGram şirketine gecti. Halen MoneyGram’in Varşova ofisinde iş analisti ve satış ekibi koordinatörü olarak çalışmaktadır

Selin Ekşioğlu - 2010 Mezunu

2016 yılında bölümümüzden ve çift anadal programı ile psikoloji bölümünden mezun olan Özge Uzelli, 2018 yılında İstanbul’da Yeditepe Üniversitesi’nde klinik psikoloji alanında tezli yüksek lisansına başladı. Özge Uzelli yüksek lisans tezini yazmakta ve bununla birlikte hem özel bir klinikte, hem de belediyeye bağlı Kadın Dayanışma Merkezi’nde danışan görme aşamasında.

Melahat Zeynep İşcan – 2018 Mezunu

2018 mezunlarımızdan Melahat Zeynep İşcan, Hollanda'da bulunan Groningen Üniversitesi'nin Güvenlik Çalışmaları Yüksek Lisans programına kabul edildi.

Selin Karana Şenol - 2007 Mezunu

Selin Karana Şenol bölümümüzden 2007 yılında mezun oldu. 2010 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans programını bitirdi. Doktorasını 2017'de Yeditepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı'nda tamamlayan Selin, şu anda Üsküdar Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde Doktor Öğretim Üyesi olarak çalışıyor.

Gazi Caner Tekin - 2012 Mezunu

Gazi Caner Tekin bölümümüzden 2012 yılında mezun oldu. Aynı yıl Ernst&Young’da çalışmaya başladı. 2016 yılında Capital International Group'a bağlı Turchrome Madencilik firmasında Muhasebe ve Vergi Müdürü olarak çalıştıktan sonra tekrar Ernst&Young'a döndü. Halen bu kurumda Vergi Müdürü olarak denetim ve danışmanlık alanlarında hizmet vermeye devam etmektedir.

Çağrı Yıldırım - 2010 Mezunu

Çağrı Yıldırım, bölümümüzü 2010 yılında ikincilikle bitirdi. Ardından, Sabancı Üniversitesi Avrupa Çalışmaları Tezli Yüksek Lisans programını tamamladı. Halen TÜBİTAK Uluslararası İşbirliği Daire Başkanlığı’nda Bilimsel Programlar Uzmanı olarak çalışıyor ve Avrupa Birliği Çerçeve Programında (Horizon 2020) Enerji Alanı Ulusal İrtibat Noktası olarak görev yapıyor.

Memduha İmer - 2015 Mezunu

Memduha İmer, bölümümüzden 2015 yılında mezun oldu. Mezuniyet sonrası Budapeşte'de bulunan Eötvös Lorand Üniversitesi'nin Etnik ve Azınlık Çalışmaları Master programına Stipendium Hungaricum Bursu ile kabul aldı. 2017'de Masterını tamamlayan İmer, AGH (Avrupa Gönüllülük Hizmeti) için Güney Fransa'ya taşındı. Hala sürmekte olan proje kapsamında, organik tarım ve sosyal medya üzerine çalışıyor ve Political is Personal projesinin koordinatörlüğünü yapıyor.

Sercan Canbolat – 2011 Mezunu

2011 yılında bölüm ve fakülte birincisi ve üniversite ikincisi olarak mezun olan Sercan Canbolat, aynı yıl Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Tezli Yüksek Lisans programına tam burslu kabul almıştır. 2013 yılında Fulbright doktora bursunu kazanmıştır ve 2014 yılından beri ABD’nin Connecticut eyaletinde bulunan University of Connecticut’de Siyaset Bilimi alanında doktora çalışmalarına devam etmektedir. Temel araştırma alanları Politik Psikoloji ve Dış Politikada Liderlik Analizidir. Akademik çalışmaları Political Research Quarterly, Polity, Perceptions ve diğer bilindik Siyaset Bilimi dergilerinde yayınlanmıştır.

Ekin Sıla Özsümer - 2010 Mezunu

Ekin Sıla Özsümer bölümümüzden 2010 yılında mezun oldu. Yüksek lisansını Belçika’da Vrije Universiteit Brussel’de (Free University of Brussels) Avrupa ekonomik entegrasyonu üzerine yaptı. Grade of Distinction ile mezun oldu. Halen İzmir Ticaret Odasında uluslararası ilişkiler müdürlüğünde çalışmaktadır

Eralp Tüzüner - 2012 Mezunu

2012 yılı mezunumuz Eralp Tüzüner, uluslararası lojistik firması Gebrüder Weiss'te İş Geliştirme Yöneticisi olarak çalışıyor.

Tuğçe Yıldız – 2011 Mezunu

2011 yılında bölüm 3.'sü olarak mezun olan öğrencimiz Tuğçe Yıldız, daha sonra İsveç Enstitüsü'nün bursuyla Göteborg Üniversitesi'nde Avrupa Çalışmaları yüksek lisans programını tamamladı. Şu anda Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nde doktora çalışmalarına devam ederken, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır.

Emine Tuğba Alpaslan – 2009 Mezunu

Mezuniyetinin ardından uzun süre uluslararası şirketlerde Dış Ticaret Uzmanı olarak çalıştı. 2018 yılı başından itibaren ise Mardin'de bulunan Dicle Kalkınma Ajansı'nda Dış İlişkiler ve Fonlar biriminde çalışmaya başladı. Emine aynı zamanda Mardin Artuklu Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde yüksek lisans yapıyor.

Efe Aylin – 2005 Mezunu

Bölümümüzün ilk mezunlarından olan Efe Aylin, şu anda Amerika merkezli global bir lojistik firmasının İzmir Şube Müdürlüğünü yapıyor.

Metin Olataş – 2011 Mezunu

Metin 2011 yılında üniversitemizde Psikoloji bölümüne başladı, ikinci yılında bölümümüzde çift anadal yapmaya başladı ve o andan itibaren bu iki alanı harmanlayarak devam etti yoluna. 2015'te iki diplomayla mezun olduktan kısa süre sonra İstanbul Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nde psikolog olarak çalışmaya başladı, yanı sıra Klinik Psikoloji Yüksek Lisansı yaparak Uzman Klinik Psikolog unvanı aldı. Metin şu anda İzmir Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nde Çocuk Hakları İl Temsilcisi olarak görev yapıyor, aynı zamanda da İstanbul Üniversitesi Avrupa Birliği Yüksek Lisans Programında, sığınmacılara sunulan psikolojik destek hizmetleri üzerine çalıştığı tezine devam ediyor.

Yiğit Tuncer – 2010 Mezunu

Kariyerine bir start-up reklam ajansında Facebook reklam operasyonları sorumlusu olarak başladı. Bir yıl sonra aynı ajansta LinkedIn’in Türkiye’deki tüm reklamlarından sorumlu pozisyona yükseldi. 5 yıl boyunca çeşitli dijital ajanslarda dijital reklamcılık ve pazarlama alanında kendini geliştirdikten sonra, aylık ücret karşılığında sinema bileti üyeliği sağlayan bir uygulama olan Sinemia'ya geçti. Burada 1,5 yıldır Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışıyor.

Şeyma Güngör Çamkıran – 2012 Mezunu

2013 yılında Arkas Lojistik'te ithalat-ihracat müşteri temsilcisi olarak işe başladı. 2016 yılından bu yana ise yine Arkas Holding’e bağlı Ekopons Madencilik şirketinde Lojistik ve Operasyon Şefi olarak çalışıyor. Şeyma, bir süredir frankofon ülkelerin yurtdışı satış sorumluluğunu da üstleniyor ve bu görevi almasında üniversitemizde ikinci yabancı dil olarak Fransızca öğrenmesinin büyük payı olduğunu söylüyor.

Ekrem Sözdinler – 2017 Mezunu

Price Water House Coopers’ta (PwC) Denetim Danışmanı

Alper Avşar – 2009 Mezunu

2009 yılında Ekonomi Bölümü'nden mezun olurken bölümümüzden de çift anadal diplomasını aldı. Mezuniyetinin ardından İsveç Enstitüsü'nün bursu ile Lund Üniversitesi Ekonomik Demografi programında yüksek lisans yaptı. Şu anda Güney Ege Kalkınma Ajansı Aydın Destek Ofisi'nde uzman olarak görev yapıyor.

Esra Kayacık Başefe - 2012 Mezunu

Üniversitemizin farklı alanlarda sağladığı seçmeli dersler ile yöneldiği İnsan Kaynakları alanını tanıdı ve zorunlu staj fırsatı sayesinde Mediterranean Shipping Company İnsan Kaynakları departmanında staj yaptı. Mezun olduğu yıl Keskinoğlu Şirketler Grubu’nda İnsan Kaynakları Uzmanı olarak çalışmaya başladı. Halen, bu kurumda İnsan Kaynakları Şefi olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

Müge Oktar – 2013 Mezunu

Uluslararası Ticaret ve Finansman bölümünün derslerini de tamamlayıp çift diploma aldı. Zorunlu stajını Avrupa Birliği Bakanlığı’nda Siyasi İşler Daire Başkanlığı’nda tamamladı. Mezuniyete kısa bir süre kala 2013 yılında Turkcell Genel Müdürlüğe bağlı olarak Kurumsal Ürün ve Servis alanında Fixed Sales Experience Specialist (Sabit satış deneyimi) pozisyonunda çalışmaya başladı. 2017 Yılında performans değerlendirmelerinde gösterdiği başarıdan dolayı %10’luk dilime girerek Turkcell Yıldızlar Klubünde yer aldı.

Nergis Özdamar – 2012 Mezunu

Biri bölümümüzden, biri Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünden olmak üzere iki diplamayla mezun oldu. Mezuniyetin ardından İsveç’in Göteborg şehrindeki University of Gothenburg Avrupa Çalışmaları bölümünde yüksek lisans yaptı. Yüksek lisansı sırasında Master Exchange programı ile bir dönemi Polonya’da University of Warsaw'da geçirdi. Türkiye’ye döndükten sonra dış ticaret uzmanlık eğitimi aldı ve ardından Akın Global Medical’de Genel Müdür Danışmanı olarak işe başladı.Şu anda aynı şirkette Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışıyor; İthalat ve İhracat departmanı ile şirketin Miami ve Pekin ofislerinin takibini de yapıyor.

Begüm Büyüksavaş – 2018 Mezunu

Yeni mezunlardan Begüm Büyüksavaş Japan Tobacco International’da (JTI) İnsan Kaynakları ve Yönetimi - Yeni Mezunlar programında iş yaşamına ilk adımı attı.

Barış Can Başkan - 2012 Mezunu

Barış Can Başkan üniversitemizin sağladığı fırsatlar ile 2012 yılında Exeter Üniversitesi’nde Model-EU’ya katıldı. Bölümümüzden 2012 yılında mezun oldu ve Pompeu Fabra Üniversitesi’nde, AGAUR bursu ile siyaset felsefesi üzerine yüksek lisans yaptı. Şu anda bir Birleşmiş Milletler kurumu olan Uluslararası Göç Örgütü’nde (UN-IOM) çalışıyor.

Fulya Akgül Durakçay - 2009 Mezunu

2009 yılında bölümümüzden mezun olan Fulya Akgül Durakçay, Ege Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler yüksek lisans programına başladı ve 2012 yılında “Ortadoğu’da Dini Kimliğin Siyasal Hayata Etkileri: İran ve Pakistan Örneklerinin Karşılaştırılması” tezi ile yüksek lisansını tamamladı. Aynı yıl, Yaşar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başladı. 2019 yılında “The European Union’s Democracy Promotion in Ukraine” başlıklı tezini tamamlayarak Dr. unvanımı aldı. Halen Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde Dr. Araştırma Görevlisi olarak kariyerine devam ediyor.

Turuhan Alkır – 2017 Mezunu

2017 yılında bölümümüzden ve çift anadal programı ile Medya ve İletişim bölümünden mezun olan Turuhan Alkır, Türk Hava Yolları’nda Tanıtım ve Reklam müdürlüğünde uzman olarak çalışmaktadır.

Özge Uzelli – 2016 Mezunu

2016 yılında bölümümüzden ve çift anadal programı ile psikoloji bölümünden mezun olan Özge Uzelli, 2018 yılında İstanbul’da Yeditepe Üniversitesi’nde klinik psikoloji alanında tezli yüksek lisansına başladı. Özge Uzelli yüksek lisans tezini yazmakta ve bununla birlikte hem özel bir klinikte, hem de belediyeye bağlı Kadın Dayanışma Merkezi’nde danışan görme aşamasında.

SOSYAL MEDYA

İzmir Ekonomi Üniversitesi
izto logo
İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı
kuruluşudur.
ieu logo

Sakarya Caddesi No:156
35330 Balçova - İzmir / TÜRKİYE

kampus izmir

Bizi Takip edin

İEU © Tüm hakları saklıdır.