İŞLETME FAKÜLTESİ

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

Doktora Öğrencilerimiz

ALTAN KAYACAN

Altan Kayacan, bir yıldır İzmir Barosu'na kayıtlı olarak avukatlık mesleğini yürütmektedir. Lisans derecesini 2017 yılında İzmir Ekonomi Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde, yüksek lisans derecesini 2018 yılında aynı kurumda Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Tezli Yüksek Lisans Programı'nda tamamlamış olan Kayacan halen İzmir Ekonomi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Doktora Programı'nda akademik hayatını sürdürmektedir. Bunun yanı sıra Kayacan, 118K497 numaralı “Arktik Bölgesi’nde Zorluklar ve Fırsatlar: Türkiye için Stratejik Yol Haritasının Hazırlanması” başlıklı TÜBİTAK projesinde doktora bursiyeri olarak yer almakta ve çalışmalarına devam etmektedir.

 

 

 

BERFU SOLAK

Berfu SOLAK, İzmir Ekonomi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü ile Mütercim Tercümanlık Bölümü’nden 2017 yılında iki lisans derecesi ile mezun oldu. Mezuniyetinin ardından İzmir Ekonomi Üniversitesi Sürdürülebilir Enerji Anabilim Dalı’nda başladığı yüksek lisans eğitimini 2019 yılında tamamladı. Yüksek lisans eğitimi sırasında AB Ufuk 2020 ECHOES projesinde proje asistanı ve araştırmacı olarak çalıştı. Halihazırda akademik hayatına İzmir Ekonomi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Doktora Programında devam etmekte ve “Arktik Bölgesinde Zorluklar ve Fırsatlar: Türkiye için Stratejik Yol Haritasının Hazırlanması” başlıklı TÜBİTAK projesinde araştırmacı bursiyer olarak çalışmaktadır. 

 

 

BURCU SARACOĞLU

 

Lisansını Marmara Üniversitesi İşletme bölümü’nde tamamladı. Özel sektörde 9 yıllık iş tecrübesinin ardından Bilgi Üniversitesi Siyaset bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde yüksek lisans yaptı. Takiben İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Siyasal ve Toplumsal Düşünceler programında doktora programına başladı. 2019 yılı itibariyle de doktora çalışmalarımı İzmir Ekonomi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde sürdüren Burcu'nun ilgi alanları -diğer birçoğunun yanında- Türk siyaseti, kimlik politikaları, etnik çalışmalar ve çevre siyaseti olarak öne çıkmakta.

 

 

 

DENİZ ÖZBEK ÖZYURT

Deniz Özbek Özyurt, bölümümüzden 2009 yılında mezun oldu. 2010 yılında, Avrupa Birliği Genel Sekreterliği (ABGS) bursunu kazanarak  College of Europe’daki AB, Uluslararası İlişkiler ve Diplomasi yüksek lisans programına başladı ve 2011 yılında bu programdan mezun oldu. 2019 yılında, Galatasaray Üniversitesi’ndeki Uluslararası İlişkiler yüksek lisans programını bitirdi. Şu an İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde doktora programına devam ediyor. Siyaset teorisi alanında uzmanlaşmayı düşünerek özellikle toplumsal cinsiyet ve cinsellik çalışmaları ile hafıza çalışmaları konularına ilgi duyuyor.
 

 

 

 

 

 

 

 

​EGE DOĞAÇ ERDOĞAN

İzmir doğumlu Ege Doğaç Erdoğan lise öğrenimini İngiltere’de The American School in England (TASIS)’ da tamamladıktan sonra ABD’de The George Washington University (GWU)’da Siyaset Bilimi anadal, Felsefe, ve Tarih yan dal olmak üzere B. A derecesi elde etmiştir. 2018 yılında İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bütünleşik Doktora Programına başlayan Erdoğan, metin yazarlığı ve editörlük de yapmanın yanısıra çeşitli sivil toplum kuruluşları ve derneklerde de aktif olarak rol almaktadır. 2020 yılında Genç Liderler ve Girişimciler (JCI) Derneği Karşıyaka Şubesi’nin başkanlığını üstlenmiştir.

 

 

EMİN DEMİR 

Emir, yüksek lisans derecesini 2018 yılında İzmir Ekonomi Üniversitesinin Sürdürülebilir Enerji programından aldı. Yüksek lisans tez konum Afrika ülkelerinde enerji güvenliği ve karşılaştırmalı analiziydi. Aynı sene içerisinde güz döneminde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Doktora programına başladı. Avrupa Birliği, iklim değişikliği, enerji ve uluslararası ilişkiler bölümdeki ana alanları.

 

 

 

 

 

 

 

NAZLI ECE BALTEPE

Nazlı Ece Baltepe, Ege Üniversitesi Felsefe bölümünden mezun olduktan sonra, yüksek lisans derecesini “Estonya'nın Avrupa Birliği Konseyi Başkanlığı sırasında Avrupa Birliği'nin Dijital Tek Pazar Stratejisi'nin uygulanması üzerinde olan etkisi” konulu teziyle İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamlamıştır. Lisans eğitimi sırasında Modena ve Reggio Emilia Üniversitesi’nde, yüksek lisans eğitimi sırasında ise Niccolò Cusano Üniversitesi’nde birer dönem Erasmus+ değişim öğrencisi olarak bulunmuştur. Bamberg Üniversitesi’nde bir araştırma stajı da yapmıştır. Araştırma alanları arasında Avrupa’daki dijital dönüşüm süreçleri, yeni ortaya çıkan dijital iş birlikleri ve onların Avrupa’nın dijital dönüşüm gündeminin üzerinde olan etkileri, bilgi devriminin getirmekte olduğu global değişimler, bu değişimlerin etkileri ve bu değişimlere politik ve ekonomik alanlarda verilen karşılıklar bulunmaktadır. Formel eğitiminin yanı sıra, aktif bir öğrencidir. 2013 yılından beri AEGEE (Avrupa Öğrenci Forumu) üyesidir, ayrıca Osaka’da 2016 yılında düzenlenen Peace Conference of Youth ve Bucharest Academy of Economic Studies tarafından 2018 yılında düzenlenen Bükreş Yaz Üniversitesi gibi birçok uluslararası etkinlik/eğitim/konferansa tam burslu olarak katılmıştır.

 

NİHAN DURAN

Nihan Duran, Özel İzmir Amerikan Koleji'nden Uluslararası Bakalorya Diploması (IB) ile mezun olduktan sonra, lisans eğitimini Ege Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünde, Almanca Mütercim Tercümanlık yan-dal derecesiyle tamamlamıştır. Yüksek Lisans derecesini 'İstisna Hali'nde Yaşam: Berlin’deki Suriyeli Mültecilerin Deneyimleri adlı tezi ile 2019 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden alan Duran, bu süreçte Sciences Po Paris'te değişim öğrencisi olarak bulunmuştur. Doktora eğitimine İzmir Ekonomi Üniversitesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde devam eden Duran'ın araştırma alanları  göç çalışmaları, kültürel çalışmalar, kimlik ve cinsiyet politikaları gibi konular etrafında şekillenmektedir.

 

 

 

 

SELÇUK SUNAY

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden Uluslararası İlişkiler lisans derecesi alan Sunay, lisans eğitiminin bir bölümünü New York Eyalet Üniversitesi Binghamton’da tamamlamıştır. Tarih bölümünden yandal yapmıştır.

Yüksek lisans derecesini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Orta Doğu Araştırmaları bölümünden almıştır. Tezini, 1975 ve 1990 yılları arasında yaşanan Lübnan İç Savaşı üzerine yazmıştır. Eğitimine İzmir Ekonomi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler doktora programında devam etmektedir.

Avustralya, Kanada ve ABD’de çeşitli eğitimlere de katılan Sunay’ın ilgi alanları arasında Güvenlik Çalışmaları, Orta Doğu Siyaseti ve Uluslararası Örgütler gibi konular bulunmaktadır. İngilizce ve Arapça bilmektedir.

 

 

ZEYNEP OKUR

Zeynep OKUR Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde doktora öğrencisidir. Temel çalışma alanları Uluslararası İlişkiler ve Karşılaştırmalı Siyaset'tir. Zeynep, lisans derecesini (BA) İzmir Ekonomi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Birliği'nde tamamladı. Zeynep, 2014 de, İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Sürdürülebilir Enerji Yüksek Lisans Programında Yüksek Lisans Derecesini “Üç Doğal Gaz Devi’nin Doğal Gaz Politikalarının Değerlendirilmesi: İran, Rusya ve Katar'ın Karşılaştırmalı Analizi” başlıklı tezini yazarak tamamladı. Yüksek Lisans döneminde, 2015 yılında İzmir Ekonomi Üniversitesi Sürdürülebilr Enerji Anabilim Dalı ev sahipliğinde düzenlenen “Rüzgâr ve Güneş Enerjisinin Türk Enerji Güvenliğindeki Rolü başlıklı, IV. Enerji Yönetimi ve Politikaları Çalıştayı” kapsamında gerçekleşen gelişmiş enerji projeleri kapsamında “The Government Incentives on Renewable Energy Comparing Turkey with Mediterranean Countries” başlıklı projesini sundu. Zeynep’in diğer akademik araştırma alanları; Sosyal Hareketler, İnsan Hakları, Avrupa Birliği Politikaları, Dış Politika, Enerji Politikaları ve Yenilenebilir Enerji'dir.